13. Слапови на ријеци Крупи код Бањалуке

     

Културно насљеђе на Крупиним слаповима

Бањалука - Смјештена на око 25 километара јужно од Бањалуке, између двије клисуре, Крупа представља прави бисер долине Врбаса.

Крупа на Врбасу је мјесто богато изузетним природним вриједностима, као и културним насљеђем, што сигурно чини специфичност овога мјеста.

- Многе групе и туристи који посјећују град Бањалуку долазе управо овдје, у Крупу на Врбасу, гдје могу да осјете мир и доживе све љепоте природе. Ово мјесто је познато по слаповима и воденицама на ријеци Крупи која протиче кроз мјесто и она се управо овдје улива у ријеку Врбас - испричао је самостални стручни сарадник Туристичке организације Бањалука Младен Шукало.

Ријека Крупа је мала, а по томе је и добила име. Дуга је око пет километара и уз цијели ток постоји стаза погодна за пјешачење и рекреацију која води до самог извора. Недалеко од тог мјеста налази се црква брвнара.

- Изнад самог изворишта налази се Стрикина пећина, а у близини је и манастир Крупа, један од најстаријих манастира на подручју бањалучке регије, који потиче из 1129. године - нагласио је Шукало.

У Крупи је обновљено пет воденица, двије су руиниране, а претпоставља се да их је некада давно ту било више.

Једини воденичар у Крупи на Врбасу, Ђорђе Станојчић каже да људи долазе из цијелог свијета да виде слапове, али и како се на старински начин меље кукуруз, пшеница, раж, јечам, хељда...

Д. Стоканић

14. Црквено двориште манастира Добрун код Вишеграда

     

Склад природе и мира манастира Добрун

Вишеград - Комплетна порта манастира Успенија пресвете Богородице у Добруну код Вишеграда својеврсни је складно уређени парк којим доминира мала алеја туја.

По ријечима јеромонаха Михаила, овакав облик манастирског дворишта датира од 2004. године, када је завршена већина садашњих садржаја, уз обиљежавање 200 година од Првог српског устанка.

- Било је то вријеме велике обнове нашег манастира, када смо уз нове објекте формирали и зелене површине - присјећа се отац Михаило и додаје да су тада посадили прве руже и дрворед туја.

Прикладни аранжмани саксијског цвијећа, травнате површине, камене скулптуре, оближњи ободи стијена, стара манастирска црква, споменик вожду Карађорђу и манастирски комплекс чине изванредну цјелину, која с прољећем и љетом долази до пуног изражаја.

- Монашко братство је малобројно, јер уз мене је ту још и игуман, архимандрит Калистрат, а послова много. Зато су на одржавању манастирског дворишта ангажована два радника. Уз то, све је већи број вјерника и поклоника који нам редовно помажу у овим, али и бројним другим пословима - истиче отац Михаило.

Он додаје да комплетно двориште одржавају од властитих средстава, у шта је укључен и манастирски пчелињак са тридесетак друштава, властити мали рибњак уз ријеку Рзав, те воћњак и пластеници у којима узгајају поврће за своје потребе.

Манастир Успенија пресвете Богородице у Добруну код Вишеграда спада у ред најстаријих немањићких манастира на просторима данашње Босне и Херцеговине.

С. Митровић