15. Споменик браниоцима Требиња

     

Споменик за понос и част

Требиње - Требиње је један од ријетких градова у РС који може да се похвали да у самом центру града има два споменика ослободиоцима, и оба један готово насупрот другом.

На релативно малом, али до посљедњег детаља уређеном простору, доминира обелиск у чијем подножју је шест пупољака од кашмирског мермера који симболизују живот и смрт. Сваки од ових блокова тежак је најмање тону и по.

Пупољци су високи 2,6 метара, док је позадина иза њих, у форми Леотара, висока 4,3 метра. Аутори Споменика браниоцима Требиња су требињски вајар Миливоје Бокић и архитекта Срећко Дучић. Према ријечима Миливоја Бокића, све је укомпоновано тако да симболизује живот и смрт испод планине Леотар.

- Прилази споменику су урађени са четири стране, у облику крста, само спомен-обиљежје чине три пупољка који симболишу тренутно животно постојање са три боје и три која су окренута према доле, а симболишу угашене животе - рекао је вајар Миливоје Бокић.

Зелене површине око споменика су једнаке површине, оивичене са великом прецизношћу а у само центру засађено је ситно цвијеће. У свакој од гредица које су у облику троугла цвијеће је само једне боје, црвене или бијеле. У околини споменика је зимзелено дрвеће и украсно жбуње.

Кроз бригаду током рата прошло је преко шест хиљада бораца, од чега њих 258 није дочекало крај рата и овај споменик је подигнут у њихову част.

Р. Мијановић

16. Црквено двориште манастира Ловница у Шековићима

     

Одмор за душу на љековитој Ловници

Шековићи - Манастир Ловница у Шековићима, поред тога што припада реду најзначајнијих православних храмова у Републици Српској, плијени складном грађевинском конструкцијом, манастирским двориштем поплочаним свијетлосмеђим папраћким каменом и засадима са хиљадама садница разнобојног цвијећа.

Од капије на улазу у манастирски комплекс, па до извора љековите воде, који се налази у залеђу платоа на којем је изграђена Ловница, на дужини од једног километра, подигнути су потпорни зидови са жардињерама у којима су руке вриједних ловничких монахиња и искушеница засадиле кадифице, салвије и мушкатле.

Мајка Јована, игуманија манастира у Шековићима, каже да у цијелом манастирском окружењу има преко 100.000 ситних или крупних садница.

Она каже да обнова и уређење манастира и манастирског комплекса траје већ седам година и да је у том периоду доста тога урађено.

- Овдје људи долазе због вјере и молитве, али и да би одморили душу и тијело у овом прелијепом амбијенту - рекла је игуманија Јована.

Започета је изградња економског дијела манастирског комплекса, а планирана је и обнова воденице која се налази у непосредној близини манастира, на брзацима ријеке Ловнице, која извире у близини манастира.

- Сестринство жели да оспособи воденицу, која има и свој историјски значај. У тој воденици су у току Другог свјетског рата запаљена 34 пионира - каже мајка Јована.

Манастир Ловница потиче из 13. вијека и задужбина је краља Драгутина Немањића. Осликао га је 1576. године најпознатији сликар Пећке патријаршије монах Лонгин.

Г. Перић